Przycinanie drzewek

Wielu ratowników, nawet tych bardzo doświadczonych często zadaje sobie pytanie kiedy przycinać drzewka owocowe? Odpowiedź jest zróżnicowana i zależy od gatunku roślin, które pielęgnujemy w naszym ogrodzie. Dzisiaj postaramy się przybliżyć ten temat i omówić kiedy A także jak powinniśmy pielęgnować w ten sposób nasze drzewka. W końcu od odpowiedniego przecięcia gałęzi zależy nie tylko ładny i zdrowy wygląd korony drzewka ale również to, jakie zabierzemy plony po wykonaniu tego zabiegu.

 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy czas tego rodzaju pielęgnacji zależy od rośliny, która gotujemy. Dla przykładu w lutym możemy przycinać gruszek, jabłonie i śliwy, jednak brzoskwinie i nektarynki tego rodzaju zabiegi wymagają dopiero w kwietniu, gdy już pojawia się na ich gałęziach pierwsze pąki. Są również drzewka owocowe, które przecinamy dopiero po okresie owocowania czyli w połowie lub pod koniec lata. Należą do nich morele, wiśnie i czereśnie. Jak widać, za każdym razem gdy przygotowujemy się do tego rodzaju pielęgnacji powinniśmy dokładnie sprawdzić, do której grupy należą poszczególne z niepielęgnowanych przez nas roślin. Pamiętajmy również, by usuwać tylko te gałęzie, które rozwijają się nieprawidłowo albo zaburzenia strukturę korony drzewka. Są to tak zwane wilki albo gałęzie zawierające światło innym częściej korony.

 

Warto również pamiętać, że każde cięcie powinno być wykonane kilka milimetrów powyżej drugiego pąku na gałęzi. Dodatkowo sprawdzamy zawsze czy nasz sprzęt jest dobrze zaostrzony i czysty. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych chorób i ran drzewka.
Jak widać przycinanie drzewek owocowych właśnie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wbrew pozorom jest to zajęcie proste i dosyć przyjemne jeśli oczywiście pamiętamy o tych kilku prostych zasadach. Na pewno po wykonaniu kilku zabiegów tego rodzaju zabierzemy wprawy, a dzięki naszym staraniom drzewka będą miały regularny i piękny kształt. A my uzyskamy smaczne i dorodne owoce z każdego z nich.

 

Author: jacyna-witt.pl