Dekorowanie wnętrza w stylu vintage: powrót do retro i klimatów sprzed lat

W dzisiejszych czasach wiele osób zaczyna odchodzić od nowoczesnych trendów w dekoracji wnętrz, a zwraca swoją uwagę na styl vintage. Ten klimat powoli wraca do łask, przynosząc ze sobą niepowtarzalne piękno i ciepło sprzed lat. Jeśli więc zastanawiasz się nad zmianą wystroju swojego mieszkania, warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi i zacząć dekorować swoje wnętrza w stylu vintage.

Vintage a retro:

Na początku warto zaznaczyć, że styl vintage i retro często mylone są ze sobą, a jednak nie są to synonimy. Retro odnosi się bardziej do lat 50-tych, 60-tych, 70-tych, a vintage zwykle kojarzy się z dekadami od lat 20-tych do lat 70-tych. Vintage to także połączenie stylu dawnych czasów z nowoczesnymi dodatkami, co daje piękny i niepowtarzalny efekt.

Jakie elementy stosować w dekoracji wnętrz w stylu vintage:

Aby uzyskać piękny efekt wnętrza w stylu vintage, potrzeba kilka specyficznych elementów.

 1. Meble:
  Retro oraz vintage meble posiadają specyficzne kształty. Współczesne meble, zazwyczaj mają gładkie linie, zaś meble z epoki posiadają bardziej okrągłe, eleganckie kształty a czasem są bardzo ozdobne. Dlatego, jeśli chcesz stworzyć wnętrze w tym stylu, powinieneś szukać być mebli z drewna lub tapicerowanych, które będą kojarzyć się ze starymi, rodzinami meblami.

 2. Dodatki:
  Wybierając dodatki, warto sięgnąć po porcelanę lub ceramikę kojarzącą się ze stylizacją epoki. Znajdą się też tacy, którzy wykorzystują przetarte książki, ozdobne ramki na zdjęcia z antykwariatu, stare lampy, lustra, a nawet dzwonki do drzwi będące pamiątkami sprzed lat.

 3. Kolory:
  W stylu vintage dominują kolory, które kojarzą się z epoką i są dość mocne, ale niekiedy w stonowanych tonach. Kolory takie jak: beż, brąz, oliwkowa zieleń, czerwień, granat, lub turkus są bardzo popularne w tym stylu.

 4. Wzory:
  Wzory damskie oraz kwiatowe to “must have” w dekoracji wnętrz w stylu vintage. Tkaniny w stylu kwiatowym, sztućce, talerze, serwisy kawowe, obrusy czy poduszki znakomicie uzupełniają atmosferę stylu retro.

 5. Dywany:
  Dywany w stylu vintage w większości są ręcznie tkane, luźne i miękkie, a pozostawiają w swoim wzornictwie wiele miejsca na kreatywność.

Styl vintage w dzisiejszych czasach cieszy się coraz większą popularnością. Nie bez powodu, w końcu pozwala na odrobinę powrotu w czasie, co daje nam szansę na to, aby odpocząć od ciągłego pędu i pośpiechu nowoczesności. Dlatego też, jeśli chcesz wnieść do swojego mieszkania klimat sprzed kilku lub kilkudziesięciu lat, przemyśl dekorację wnętrz w stylu vintage.

Author: jacyna-witt.pl