Projektowanie wnętrza w stylu industrialnym: surowość i nowoczesność

Projektowanie wnętrza w stylu industrialnym: surowość i nowoczesność

Obecnie coraz więcej osób dekoruje swoje mieszkania w stylu industrialnym, który charakteryzuje się surowością, prostotą i minimalizmem, a także wykorzystaniem elementów przemysłowych, takich jak rury, beton czy metal. W tym artykule przedstawiamy kilka porad, jak zaprojektować wnętrze w stylu industrialnym, aby było ono nie tylko funkcjonalne i nowoczesne, ale również estetyczne i ciekawe.

  1. Surowe materiały i minimalistyczne formy

W stylu industrialnym najważniejsze są materiały, które nadają wnętrzom surowy i minimalistyczny charakter. Powinna zatem przeważać szarość, czerń czy biały kolor, a meble i dodatki powinny być proste, a równocześnie praktyczne i funkcjonalne. Wnętrze w stylu industrialnym nie powinno być zbyt przepakowane przedmiotami, dlatego też warto zastosować szafy czy kredensy z szybami, które dzięki nim wyglądają bardzo lekko.

  1. Ekspozycja rur, rurki PVC oraz przedmiotów z metalu

Jeden z charakterystycznych elementów w stylu industrialnym są rury, rurki PVC, których konstrukcja jest odkrywana. Niektóre elementy instalacji przemysłowych przestają być niewidoczne i stają się elementami dekoracyjnymi. Możesz zamontować rury na ścianie, w kuchni, w łazience, dzięki czemu aranżacja zyska na stylu i oryginalności. Przedmioty z metalu oraz inne elementy przypominające kształtem rury, to jedne z podstawowych dodatków, którymi warto się zainteresować.

  1. Oświetlenie w stylu industrialnym

Źródłem światła w aranżacji industrialnej są najczęściej prostokątne lampy przemysłowe oraz żyrandole z metalowymi elementami w inspirowaną rurami konstrukcją. Oświetlenie powinno być funkcjonalne i dostarczyć odpowiednie ilości światła do wnętrza. Warto zachować surową estetykę i wykorzystać rozwiązania związane z kloszami, dzięki czemu możemy otrzymać bardzo ciekawą i oryginalną aranżację.

  1. Beton i cegła jako bazowe elementy

Styl industrialny to przede wszystkim surowość i minimalistyczność. W tej estetyce świetnie sprawdzają się betonowe ściany czy ceglane fragmenty, które wykorzystywane są jako ozdobne przegrody i powierzchnie. Mogą stanowić kontrast do wykończenia dekoracyjnego, ale równocześnie dobrze wpasowują się w styl.

  1. Akcenty w kolorze

Surowość i minimalistyczność nie muszą oznaczać, że wnętrze jest nudne i monotematyczne. W razie potrzeby dodaj do wnętrz akcenty wyraźnych kolorów. W stylu industrialnym świetnie sprawdzą się wprowadzane delikatnie elementy kolorowe, takie jak kanapy, narzuty czy poduszki.

Podsumowanie:

Wnętrza w stylu industrialnym to świetna propozycja dla osób, które cenią surowość i prostotę, a jednocześnie chcą, żeby ich mieszkanie było nowoczesne i funkcjonalne. W aranżacji tej najważniejsze są surowe materiały, minimalistyczne, proste formy, akcenty przemysłowe w postaci rur i metalowych elementów, oświetlenie odpowiadające w wizualny styl oraz dodatki ozdobne wprowadzające ciekawy kontrast dla surowych materiałów.

Author: jacyna-witt.pl