Różne techniki spawania

Istnieją 3 główne techniki spawania – MIG, TIG, spawanie łukowe, aby wymienić tylko kilka… Każda z nich wymaga określonej spawarki. Zobaczmy, jakie są między nimi różnice i ja wygląda przyrząd spawalniczy.

Zgrzewarka to urządzenie służące do łączenia materiałów. Zgrzewarki wytwarzają ciepło, które topi części metalowe, dzięki czemu można je połączyć. Dzięki temu, gdy się ochłodzi, staje się spoiną stałą i wytrzymałą.

Można spawać różne materiały, chociaż spawarka generalnie najlepiej sprawdza się w przypadku metali. Obecnie najbardziej konwencjonalne jest znalezienie tych spawarek w środowiskach przemysłowych. W tych środowiskach wytwarzane są metalowe materiały, części lub narzędzia.

Jednak coraz częściej w domach można znaleźć te maszyny, prostszych modeli. Wykorzystywane są głównie do wykonywania prac domowych, w których konieczne jest łączenie różnych części.

 

Poniżej wyjaśnimy główne typy zgrzewarek dostępnych na rynku.

Podsumowując, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lutów, ale nie wszystkie wykorzystują tę samą technologię. Dlatego dobrze jest znać różnice między spawaniem, aby zagwarantować dobry wynik naszej pracy. Czy oni są:

Spawanie łukowe

Dziś jest to najpopularniejszy rodzaj spawania. Maszyna ta wykorzystuje energię elektryczną, dzięki której między spawanym metalem a stosowaną elektrodą powstaje łuk elektryczny. Istnieją różne typy, w zależności od używanej elektrody, takie jak:

  • Ręczne spawanie łukowe metalu;
  • Spawanie gazowe łukiem metalowym;
  • Spawanie łukowe stopionego rdzenia;
  • Spawanie łukowe wolframu gazowego;
  • Spawanie łukiem krytym.

Spawanie TIG

Spawarka tig wykonuje proces w sposób, który nie wykorzystuje spoiwa. W ten sposób spoina jest wykonana z jednego metalu. Ale jeśli chcesz zapewnić materiał wypełniający, możesz dodać kolejny pręt, który będzie spawany do różnych materiałów.

Jest to jedna z najczystszych istniejących spoin, ponieważ nie wytwarza odpadów. Sprzęt spawalniczy nadaje się do wykonywania prac przy karoseriach samochodowych i motocyklach. Wynika to z cienkiego i precyzyjnego ściegu spoiny.

Spawanie metodą MIG

To, co jest znane jako MIG, to spawanie łukowe w osłonie gazów. Elektroda wygina się łukiem ze spawanym metalem, a następnie topi się, łącząc się z materiałem. Spawanie metodą MIG ma kilka zastosowań. Dzięki temu tą metodą można spawać zarówno grube, jak i cienkie metale.

Będzie jednak wymagała dobrej spawarki MIG (najlepiej 3-fazowej), aby umożliwić regulację mocy i spawanie bardzo cienkich materiałów, a jednocześnie grubych materiałów stalowych.

Jedną z jego głównych zalet jest to, że można go stosować w szerokim zakresie grubości. Ponadto jest to łatwa w obsłudze maszyna, która oferuje estetyczne wykończenia.

Spawanie elektrodą

Spawanie elektrodowe jest jednym z najstarszych rodzajów spawania. Chociaż proces jest bardzo prosty, jest bardzo skuteczny. Dzieje się tak dlatego, że połączenia, które tworzy, są bardzo mocne i mogą być używane do spawania grubszych materiałów.

Największe zastosowanie spawania elektrodą stosuje się w budownictwie, ponieważ jest to bardzo wytrzymały rodzaj spawania. Jest to proces spawania, który powinien być stosowany w przypadku materiałów takich jak żeliwo lub ogólnie grube materiały, coś, czego nie można spawać innymi procesami spawania. Maszyny używane do spawania elektrodą mogą być stosunkowo małe i dość przenośne. W zależności od rodzaju materiału należy dobrać odpowiedni rodzaj i grubość elektrody.

Author: jacyna-witt.pl