Dekorowanie pokoju młodzieżowego: wyrażanie indywidualności i stylu
Pomieszczenie, w którym młodzież spędza większość czasu, musi być dostosowane do jej potrzeb i gustów. To w końcu tam pochłaniają lektury, uczy się, spędzają czas ze znajomymi czy grają w gry. Nie czekaj więc, aż Twój nastolatek samodzielnie podejmie decyzję co do aranżacji swojego pokoju. W końcu pozwoli Ci ona zbliżyć się do swojego dziecka i lepiej je poznać.
Podpowiadamy, jak dekorować pokój młodzieżowy, aby wyrazić w nim indywidualność i styl:
- Kolorystyka
Kolorystyka to podstawa. Barwy kojarzą się z emocjami, a to, jakie wybierzemy, wpłynie na całą aranżację pokoju. Przede wszystkim muszą odpowiadać upodobaniom młodzieży. Można postawić na żywe kolory lub bardziej stonowane tonacje. Pamiętajmy jednak, że dobrze dobrane dodatki mogą zrewolucjonizować pomieszczenie, dlatego lepiej nieco przesadzić z kolorami. Można na przykład wybrać jedną wyróżniającą się ścianę i pokryć ją grafikami lub tapetą, a pozostałe zostawić w stonowanej kolorystyce.
- Meble
Nie da się stworzyć przytulnego i funkcjonalnego pokoju bez odpowiednich mebli. Wybierając je, zwróćmy uwagę na ich styl, funkcjonalność oraz kolorystykę. Wszystko musi zgadzać się ze sobą, a jednocześnie odpowiadać upodobaniom nastolatka. Modne w ostatnim czasie są łóżka z wbudowanymi szufladami, na których można umieścić wiele przeróżnych rzeczy. Niezależnie od tego, jakie meble wybierzemy, muszą być one trwałe, funkcjonalne i praktyczne.
- Dodatki
To właśnie dodatki nadają pomieszczeniu charakteru. Mogą to być obrazy, plakaty, czy drobne detale, które uatrakcyjnią wnętrze. Dodatki powinny odzwierciedlać styl naszego dziecka, ale i wpisywać się w samą aranżację. Ważne by przestrzegać zasady mniej znaczy więcej, dzięki temu pomieszczenie będzie harmonijne i przyjemne dla oka. Naturalne tkaniny, drewniane, ciepłe dodatki wprowadzą do pomieszczenia przytulność, a eleganckie ramki utrzymają linie minimalistyczne.
- Oświetlenie
Oświetlenie to kluczowy element klimatu w pokoju. Można zainwestować w jeden duży żyrandol, postawić na więcej mniejszych lamp, bądź wykorzystać światła bezpośrednie i pochodnie. Dobrze, aby w pokojach dziecięcych i młodzieżowych korzystać z jednolitego żarówki o ciepłej tonacji niż z ledów zawierających niebieskie światło, które mogą wpływać negatywnie na koncentrację, w szczególności podczas wieczornych sesji przed egzaminami.
- Praktyczne rozwiązania
Każdy pokój młodzieżowy musi być dobrze wyposażony. Wszystkie rzeczy powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki. Ważne, aby były one widoczne i łatwo dostępne. Można zorganizować przestrzeń za pomocą uchwytów, półek lub szafek, które równie dobrze sprawdzą się w dużych i mniejszych pomieszczeniach.
Podsumowując, urządzanie pokoju młodzieżowego to proces, który wymaga zrozumienia i uwzględnienia gustu naszego dziecka. Warto zdobyć jego zaufanie i skonsultować się z nim przy wyborze stylu i dodatków. Pokój powinien być przede wszystkim wygodny, a jednocześnie stylowy, ponieważ to przestrzeń, w której młodzież przesiaduje większość swojego czasu.
Najnowsze komentarze