Osoby zainteresowane hodowlą zwierząt z pewnością wiedzą czym są zakwaszacze dla drobiu. Jednak osoby niezaznajomione z tematem mogą być zdezorientowane, słysząc tą nazwę. Zapraszamy do lektury wszystkie osoby, które chcą dowiedzieć się, czym są zakwaszacze dla drobiu. W dalszej części artykułu przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące tego rodzaju preparatów. Lektura artykułów przyda się zarówno początkującym hodowcom zwierząt jak i osobom, które są związane z tą branżą.
Zakwaszacze dla drobiu – czym są i jak działają?
Na początek warto wyjaśnić, co znajduje się w tego typu preparatach. Zakwaszacz dla drobiu może być także nazywany preparatem zakwaszającym. Na jego zawartość składają się kwasy organiczne oraz nieorganiczne, które obniżają pH przewodu pokarmowego drobiu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż kwaśne środowisko nie jest sprzyjające do rozwijania się bakterii patogennych. Z tego powodu bakterie mnożą się w znacznie wolniejszym tempie i szybciej umierają. Takie zakwaszacze dodaje się do wody podawanej zwierzętom, wedle zaleceń producenta. To na opakowaniu znajdziemy informacje dotyczące dawkowania. Warto także w razie wątpliwości skontaktować się z weterynarzem, który zbada zwierzęta i zaleci odpowiedni preparat oraz sposób dawkowania.
Kiedy warto stosować zakwaszacze dla drobiu?
Zakwaszacz dla drobiu jest potrzebny w wielu przypadkach. Zaburzenia równowagi jelitowej mogą zdarzyć się w takich sytuacjach jak zmiana paszy czy też zakończenie antybiotykoterapii. Równowaga jelitowa drobiu jest dosyć delikatna, dlatego należy o nią odpowiednio dbać. Preparat zakwaszający przywróci równowagę jelitom i zwierzęta przestaną cierpieć na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Jednak w jakich konkretnie sytuacjach, należy rozważać rozpoczęcie stosowanie zakwaszaczy dla drobiu?
Preparaty zakwaszające mogą być stosowane, kiedy widzimy u naszego drobiu spadek łaknienia. Może to świadczyć o chorobach męczących zwierzęta. Zakwaszacz może przydać się także wtedy, kiedy występują sytuacje stresogenne dla zwierząt. Zmiana temperatury czy wysokie zagęszczenie kurcząt mogą być sytuacjami wywołującymi u drobiu stres. Preparat zakwaszający może także przydać się w zwalczaniu problemów wywołanych przez grzyby z rodzaju Aspergillus i Candida. Preparat może także pomóc w uniknięciu zastosowania u drobiu kosztownej antybiotykoterapii. Zakwaszcze mogą być potrzebne jeszcze w wielu innych sytuacjach. Dlatego warto poznać zalecenia od producenta jak i opinie bardziej doświadczonych hodowców.
Zakwaszacz dla drobiu – czy na pewno jest potrzebny?
Wiele osób które rozważają zastosowanie na swoim stadzie preparatu zakwaszającego, zastanawia się czy na pewno jest to potrzebne. Jeżeli należysz do jednej z tych osób, warto skontaktować się z weterynarzem. Specjalista zbada sytuację i da odpowiednie zalecenia. Decyzja należy do Ciebie. My dziękujemy za lekturę i mamy nadzieję, że informacje przydadzą się wielu początkującym hodowcom.
Najnowsze komentarze