Dekorowanie wnętrza w stylu prowansalskim: romantyzm i wiejski urok

Dekorowanie wnętrza w stylu prowansalskim: romantyzm i wiejski urok

We wnętrzach urządzonych w stylu prowansalskim można poczuć charakterystyczny klimat południowej Francji. Jest to styl, który charakteryzuje się romantyzmem, elegancją i wiejskim urokiem. W artykule przedstawimy, jakie elementy należy uwzględnić, aby osiągnąć ten wyjątkowy efekt.

  1. Kolory w stylu prowansalskim

Paleta kolorów jest bardzo ważnym elementem w prowansalskim stylu. Charakterystyczne są stonowane, pastelowe barwy: biel, szarości, beże oraz delikatne odcienie różu, fioletu i niebieskiego. Dobrze sprawdzą się także ciepłe odcienie zieleni i żółci. Ważne jest, aby unikać jaskrawych i neonowych kolorów.

  1. Meble i dodatki

Meble w stylu prowansalskim to przede wszystkim drewniane, rustyczne konstrukcje. Charakteryzuje je solidność i prostota formy. Ważne są ręcznie wykonane ozdoby, delikatnie zdobione w stylu romantycznym, jak np. kuty metal, a także ceramika i porcelana z motywami kwiatowymi. Dobierzmy także delikatne zasłony, obrusy, poszewki i dekoracyjne poduszki w odcieniach pasujących do kolorów wnętrza.

  • naturalne materiały: meble, dekoracje, dodatki, ceramika i porcelana
  • rustyczny styl wykonania
  • motywy kwiatowe
  1. Rosyjski styl

Charakterystyczne dla stylu prowansalskiego są także motywy rosyjskie, które w latach 20. i 30. stulecia weszły w modę we Francji. Na meblach, porcelanie i tkaninach pojawiają się delikatne wzory rosyjskie, które dodają wnętrzu nieco orientalnego stylu.

  1. Oświetlenie

Oświetlenie wnętrza w stylu prowansalskim powinno być delikatne i romantyczne. Oświetlenie kinkietowe, lampki stołowe i podłogowe wytwarzające miękkie, ciepłe światło. Można zastosować także stylowe żyrandole wykonane z naturalnych materiałów, takich jak rattan czy wiklina.

  1. Rośliny i kwiaty

W stylu prowansalskim nie może zabraknąć roślin i kwiatów. Rośliny doniczkowe, jak np. lawenda, rozmaryn, jaśmin czy bluszcz, wprowadzą do wnętrza wiejski klimat i piękne aromaty. Kwiaty, jak np. stokrotki, tulipany, róże, wstążki, a także żywe bukiety, białe serduszka lub delikatne kwiatuszki w wazy.

Wnętrza urządzone w stylu prowansalskim to przede wszystkim romantyzm, elegancja i wiejski urok. Wprowadzenie delikatnych barw, drewnianych mebli, ceramiki i porcelany z motywami kwiatowymi, rosyjskich wzorów oraz obfitości roślin i kwiatów pozwoli ci uzyskać piękne, niepowtarzalne wnętrze.

Author: jacyna-witt.pl